OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po posledních produktech ze Star Wars dílny, šéfované zábavní továrnou Disney, jsem opravdu zvažoval, jestli mi to stojí za ten čas. Trailery na Kenobiho vypadaly o poznání zajímavěji, než na předchozí produkty, ale vzadu v mozku něco hlodá. Vyplatí se být obezřetný. Bylo několik věcí, které jsem si v tomto seriálu opravdu nepřál vidět. A co myslíte, byly tam? Ano, byly tam!
Ale nepředbíhejme. Nacházíme se na planetě Tatooine, kde má Obi-Wan Kenobi dohlížet na Luka Skywalkera. Je zhruba deset let po událostech třetí epizody Star Wars: Pomsta Sithů a vesmíru předaleké galaxie vládne železnou rukou Císař s Darth Vaderem po boku. Darth Vader buduje speciální skupinu, které říká Inkvizitoři, co mají pochytat a zneškodnit poslední Jedie, kteří přežili rozkaz 66. Na jednom jediném mu ale záleží mnohem více než na všech ostatních: na jeho bývalém učiteli, Obi-Wan Kenobim.
Ten dělá podřadné práce na Tatooinu a snaží se být nenápadný. Nereaguje na nespravedlnosti kolem sebe. Vader i Inkvizitoři si dobře uvědomují, co by mohlo poslední skrývající se Jedie vylákat z úkrytů, a tak se toho snaží využívat. Kenobi si je toho nicméně také dobře vědom. Je zaseknutý mezi mlýnskými kameny. Z Tatooinu se nemůže vzdálit, ale současně ani není možné dostat se k Lukovi. Strýček Owen a teta Beru, kteří ho přijali za vlastního, se snaží pouštního tuláka Kenobiho udržet co nejdál. Nechtějí, aby se Lukovi stalo to samé, co jeho otci. Až po teď dobrý.
Pak ale začíná příběhová linka, ve které se na Tatooine dostane uprchlý mladý Jedi následovaný Inkvizitorským komandem a všechno se začne komplikovat. Co všechno? Hlavně scénář. Inkvizitoři z něj vystupují jako sbírka hašteřivých a ne zcela schopných egoistů, kteří fungují jako psi, co vrčí, ale nekoušou. Děj velmi rychle uhne a začne se soustředit na jiné postavy – což je super překvapení. Obi-Wan Kenobi řeší případ, při kterém musí odcestovat z Tatooinu a setkat se se zárodky povstání proti Impériu.
V průběhu se odehrává příběh, který má několik světlých chvilek, ale pak také obrovskou spoustu scénáristicky a režijně nezvládnutých situací. Například scénu, kdy malé a poměrně dost nemotorné dítě utíká před třemi dospělými „lovci“, kteří ho nemohou dohonit. To, jak je scéna natočená, by mohlo fungovat snad jen jako němá groteska s energickým pianinem v pozadí. A takových je tu více, než by mi bylo příjemné. Zase se dostáváme k tomu, že Star Wars je prostě pohádka z vesmíru. Když ale v každém díle lomíte rukama nad schopností scénáristického týmu udělat absolutní frašku, je to daleko za hranou toho, co jste ochotni odpustit.
Čeho se to týká? Úplně všeho. Postavy, které celkem dobře znáte, jako je Vader, se chovají absolutně nesmyslně. Vidí třeba někoho umírat, ale nepřesvědčí se, že je skutečně mrtvý. A když jsme u těch smrtí, to, že v ději vidíte někoho zemřít, neznamená, že na vás zase po chvíli někde nevyskočí. To, že stormtroopeři nejsou schopni trefit nikoho ani z deseti metrů všichni víme, ale jejich neschopnost se v Kenobim dostává na hranici snesitelného. A nejde jen o boj jako takový, ale třeba i o slepotu a zřejmě i demenci. Některé postavy se objevují na místech, kde nemají být – pokud ovšem neovládají teleportaci. Podivné flashbacky, ve kterých hraje překvapivě zrůdně nenamaskovaný Hayden Christensen, jimiž se snaží děj cosi ukázat, ale je to tak chatrné, že budete jen nevěřícně kroutit hlavou. Jedijské schopnosti Vadera i Kenobiho a hlavně jejich intenzita je snad dána náhodným generátorem, protože někdy působí brutálně OP a někdy velmi slabě. Důležité císařské stavby a pevnosti jste schopni úspěšně napadnout i dvěma sněžnými speedery. Hlavně tady ale dochází k popírání důležitých pilířů, na kterých stojí třeba Star Wars: Nová Naděje. A tak bych mohl dlouze pokračovat.
Další věc, která svým způsobem ničí celý příběh, je fakt, že se o žádnou postavu nemusíte bát. Ty nové jsou absolutně irelevantní a budou vás spíš iritovat než cokoliv jiného. A ty „zažité“ figury přežijí, protože prostě přežít musí. Na Kenobim je ze všech posledních Star Wars projektů nejvíce patrný fakt, že se celé soukolí zadrhlo. Star Wars svět plus mínus padesát let kolem bitvy o Yavin (nebo chcete-li zničení první Hvězdy smrti) se nachází v pasti, do které se sám chytil. Jedinou cestou ven je začít vyprávět jiné příběhy, z jiných dob, a hlavně s jinými postavami. Boba Fett byl vedlejší postavou, a i tak mě namíchlo, jak jeho seriál jeho figuru ohnul. Charakter Obi-Wan Kenobiho se tímto způsobem defomovat nepodařilo, může za to i skvělý výkon Ewana McGregora, ale nic to nemění na tom, že celý seriál je bolestivou ukázkou neschopnosti společnosti Disney vykutat ze Star Wars cokoliv, co by nebylo zcela zbytečnou připomínkou toho, že i proklínaná sequelová trilogie je oproti čemukoliv z posledních dekády učiněný majstrštyk.
Seznam věcí, které nedávají smysl, se v tomto seriálu limitně blíží nekonečnu.
4,5 / 10
USA, 2022, 4 h 23 min (Minutáž: 36–52 min)
Režie: Deborah Chow
Scénář: Hossein Amini, Joby Harold, Hannah Friedman, Stuart Beattie, Andrew Stanton
Kamera: Jung-hoon Jung
Hudba: Natalie Holt, William Ross, John Williams
Hrají: Ewan McGregor, Vivien Lyra Blair, Joel Edgerton, Moses Ingram, Grant Feely, Jimmy Smits, Simone Kessell, Rupert Friend, Sung Kang, Bonnie Piesse, Hayden Christensen (a.z.), Kumail Nanjiani, Indira Varma, Benny Safdie, Flea, Derek Basco, Anthony Daniels, Temuera Morrison, Jecobi Swain, Marisé Alvarez, Hayden Christensen, James Earl Jones, Shane Hartline, Will Westwater, Rya Kihlstedt, Zach Braff, O'Shea Jackson Jr., Maya Erskine, Ian McDiarmid, Crispian Belfrage, Ryder McLaughlin, Joss Glennie-Smith, Liam Neeson
Vždycky jsem se považoval za nenáročného diváka, který moc nepřemýšlí nad nesmysly a nelogičnostmi, ale co je moc, to je moc. Při závěrečném souboji, kdy si ještě před dvěma díly totálně neschopný Obi-Wan začal hrát na mistra Yodu, jsem dostal regulérní záchvat smíchu.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.